Apache Lucene praktycznie [2013.06.15]

Tytuł: Apache Lucene praktycznie
Prelegenci: Dominika Puzio, Patryk Makuch
Termin: 15 czerwca 2013r.
Rozpoczęcie: 10:00
Przewidywany koniec: okolice godziny 16
Miejsce: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, Ul. Lęborska 3B, Gdańsk
Rejestracja: http://www.eventbrite.com/event/5753111712

Rozwinięcie: W zeszłym roku przez trzy JUGowe spotkania opowiadaliśmy, że Apache Lucene działa. Teraz to pokażemy :) W trakcie warsztatów, wspólnie z uczestnikami, stworzymy aplikację, którą “załadujemy” hasłami z polskiej wikipedii i napiszemy do nich wyszukiwarkę z funkcjami podpowiadania, kategoryzacji, fuzzy search, podświetlaniem znalezionych słów i kilkoma innymi bajerami 😉 dzieląc się przy okazji naszym doświadczeniem związanym z wydajnością proponowanych rozwiązań. Zdecydowaliśmy, że skorzystamy wprost z biblioteki, bez pośrednictwa gotowych, opartych na niej systemów jak SOLR, Hibernate Search, czy, szalenie modny ostatnio, Elastic Search, ponieważ postawienie ich i uruchomienie według tutoriala przebiega zwykle bez bólu, za to diagnoza problemów, jakie pojawiają się w środowisku produkcyjnym bywa o wiele trudniejsza właśnie z powodu konieczności posiadania wiedzy o Lucene (“There’s more Lucene in SOLR than You think!”: http://blog.orange11.nl/2012/04/11/theres-more-lucene-in-solr-than-you-think). I mimo niewątpliwej atrakcyjności gotowych rozwiązań, wielcy tego świata, jak Twitter, Wikiepedia czy JIRA, wciąż używają “czystej” Lucene.

Warsztaty kierujemy zarówno do tych, którzy chcieliby rozbudować swój repertuar o umiejętność dodawania funkcjonalności wyszukiwania do tworzonych systemów, jak i do tych, którzy na co dzień mają do czynienia z którymś z rozwiązań opartych o Lucene, i chcieliby “zajrzeć pod maskę”.

Wymagania:

  • laptop
  • ulubione IDE
  • serwer JEE (dowolny)

Prelegenci samo o sobie: Z Apache Lucene mają do czynienia od 2008 roku. Pracując w Wirtualnej Polsce stworzyli oparty na tej bibliotece silnik, który dziś obsługuje cały ruch wyszukiwawczy portalu. Obecnie Patryk odpowiada za rozwój i utrzymanie systemów wyszukiwawczych w WP, a Dominika niedawno, jak mawia Kuba Marchwicki, przeszła na ciemną stronę mocy i wraz ze swoim zespołem dba m.in. o bibliotekę komponentów używanych do budowy serwisów w portalu oraz system edycji i emisji treści.

Wielbiciele kotów, dobrej kawy (świeżo palona!), testowania zamiast naprawiania awarii i delete driven development. Dzieląc się wiedzą o Lucene, spłacają dług wobec społeczności open source.