Zmiany w miejscu publikacji informacji o eventach

Podczas ostatniego spotkania, dostaliśmy, słuszną, uwagę na temat braku informacji na naszej stronie o spotkaniach i gdzie można je znaleźć.

Jako, że nie każdy musi wiedzieć jeszcze o naszym koncie na meetupie, to wszem i wobec zostawiam informację, że wszystkie spotkania są teraz zarządzane przez meetup.

Zapisy na stronie nie są wymagane, chociaż warto, bo proces jest szybki a daje trochę dodatkowych narzędzi/

Zapraszam na http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/ i do zobaczenia już 9 kwietnia :)

[22.01.2015] 66 spotkanie – Dive into Git! Jacek Jackowiak i Paweł Piskunowicz

Zaczynamy nowy rok spotkaniem podwójnym, pod wszystko mówiącym tytułem: Dive into Git!

Mamy dwóch prelegentów: Pawła Piskunowicza (z EPAMu) i Jacka Jackowiaka (z YDP). Spotkanie skierowane jest zarówno do osób które przygodę z Gitem zaczynają (rozpoczniemy łagodnie) po tych którzy myślą że gita znają (i zgadza się, tylko myślą że znają).

Więcej o prelegentach:

Jacek Jackowiak, na co dzień programista wszystkiego co związane z JVM w YDP. Nałogowo migruję wszystkie stare SVNy do git 😉 O swojej prezentacji pisze: zaprezentuję niektóre bardziej zaawansowane komendy git’a, pokażę nie zgubić danych i przybliżę odrobinę wewnętrzne mechanizmy git’a. Opowiem o różnych modelach pracy z repozytorium. Postaram się również pokazać, jak można pracować z gitem bez użycia gita.

Paweł Piskunowicz, programuję od kiedy dostałem mój pierwszy komputer – Atari 65XE. Miałem okazję tworzyć oprogramowanie w bardzo różnych narzędziach, od kiedy zacząłem programować w Javie (10 lat temu) tak już zostało. Aktualnie pracuję w EPAM Systems.
Oddajmy głos Pawłowi: wprowadzę Was w świat GITa. Postaram się ułatwić zrozumienie go szczególnie tym, którzy korzystają z innego repozytorium np z SVN’a. Pokażę jak „podłączyć się” do repozytorium, pobrać zmiany i oddać własne. Zaprezentuję jak selektywnie oddać coś do repozytorium, jak odłożyć coś „na bok” i jak można wykorzystać branche w codziennej pracy. Jak nam wystarczy czasu opowiem krótko o zmianie historii repozytorium.

Szczególnie zachęcamy do przyjścia po poza wyśmienitą prelekcją będziemy losować bilet na GeeCON TDD (30 stycznia w Poznaniu).

Kiedy: 22.01.2015, 17:30

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/219789829/

Zapraszamy na GeeCON TDD, 30 stycznia w Poznaniu

GeeCON wraca do Poznania! Tym razem w zupełnie nowej odsłonie – GeeCON TDD (http://tdd.geecon.org).

30 stycznia zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką testów, a w szczególności Test Driven Development! Oprócz tego będzie dyskutować o jakości w procesie wytwarzania oprogramowania, testowalności, dobrych technikach programistycznych.

Nie ograniczamy się do Javy, nie ograniczamy się do technologii JVM, chcemy przyjrzeć się tematowi z możliwie szerokiej perspektywy niezależnie od języka programowania, platformy i architektury.

GeeCON TDD

Rejestracja właśnie ruszyła, można się zapisać pod adresem: http://tdd.geecon.org/register

Liczba miejsc jest ograniczona, nie zwlekajcie z zapisami!

Zapraszamy!

[11.12.2014] 65 spotkanie – Strategiczna refaktoryzacja. Michał Bartyzel

Strategiczna refaktoryzacja

Techniki, czyli przekształcenia refaktoryzacyjne pomagają transformować fragmenty kodu z jednej postaci w inną. Jednak duże refaktoryzacje to przede wszystkim przedsięwzięcie organizacyjne. Co warto refaktoryzować? Jak zidentyfikować kluczowe problemy? Kiedy nie podejmować działań? Czy w ogóle warto? Jakie heurystyki i strategie wysokopoziomowe możesz wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas prelekcji Strategiczna refaktoryzacja.

 

Michał o sobie:

I spent couple years working with business-IT issues. Help development teams to understand customers’ needs in order to work more effectively. I am truly convinced that keys to the software craftsmanship are linguistic skills, so have wrote the book on the subject in Polish.

Currently I am working on Conversation Patterns for Software Professionals which are techniques for having quality conversations with stakeholders.

 

Kiedy: 11.12.2014, 17:30

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/218643148/

[04.12.2014] 64 spotkanie, Adam Bien – Building Reasonable JavaEE 7 Apps on Java8 called „Microservices­”

Title: Building Reasonable Java EE 7 Apps on Java 8 called „Microservices”

SOA, MSA, Micro-, Nano-, Pico-, Femto- or Atto-services: you can call your architecture however you want, but at the end simplicity, usability and productivity will win. Server side applications can be built faster, without any technical „noise”, than ever before.
Also, any reasonable Java EE architecture is already microservices „compatible”.
In this session I will build a small application based on Java 8 and Java EE 7 and demonstrate some approaches of how to further rethink enterprise apps with Java 8 and Java EE 7. Questions are highly recommended and are going not only to be answered, but also rewarded in real time. If you are interested, we could also deploy the app on docker :-).

About the guest speaker: Consultant and author Adam Bien (http://blog.adam-bien.com) is an Expert Group member for the Java EE 6 and 7, EJB 3.X, JAX-RS, CDI, and JPA 2.X JSRs. He has worked with Java technology since JDK 1.0 and with servlets/EJB 1.0 in several large-scale projects, and he is now an architect and developer for Java SE and Java EE projects. He has edited several books about JavaFX, J2EE, and Java EE, and he is the author of Real World Java EE Patterns—Rethinking Best Practices and Real World Java EE Night Hacks—Dissecting the Business Tier (http://press.adam-bien.com). Adam is also a Java Champion and JavaOne 2011 Rock Star.

Kiedy: 04.12.2014, 17:30

Gdzie: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, Wita Stwosza 57, Gdańsk

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/218419872/

[20.11.2014] 63 spotkanie, Jakub Marchwicki – Programowanie JEE’ish bez stresu

O prezentacji: W zasadzie staje się to standardem w każdym `community`: nie potrzebujesz Railsów aby zbudować aplikację w webową w Ruby, nie potrzeba silnika szablonów do PHP, bo PHP jest sam w sobie silnikiem szablonów. Ciągły przerost formy nad treścią, over engineering oraz malowanie złotem.

Nie inaczej jest w świecie Java: Hibernate + EJB + JSF to nie jedyne, pobłogosławione frameworki konieczne do zbudowania dobrej aplikacji webowej… można nawet dyskutować że te akuratnie są najgorsze. To samo Spring; nie jest lekki od conamniej kilku lat. Wciąż jest świetnym narzędziem, ale niekoniecznie najprostszym. No więc jakie mamy opcje? Jak nie Spring, nie JEE, to co my szarzy programiści możemy wybrać?

W tej prezentacji przejdę przez kilka opcji jak można lekko i efektywnie zbudować aplikację webową używając Javy: łatwo, szybko, elastycznie. Zaczynając od najprostszych prostot jak jetty, poprzez kilka micro-frameworków webowych, mniejszych lub większych swiss-army knifes. Wszystkie one obiecują dwie rzeczy: zaopiekować się sporą częścią twoich zmartwień a przy okazji wciąż być lekkie i używalne.

Kiedy: 20.11.2014, 17:30

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/216407552/

[6.11.2014] 62 spotkanie, Tom Bujok – 33 things you want to do better

Tom o prezentacji: Business project are intensive and tiring. Tight deadlines often make developers produce the infamous „enterprise” code, the quality of which is the least important factor. „We are what we repeatedly do. Excellence, therefore, is not an act, but a habit” Aristotle used to say. Deploying our skills, however, is almost mutually exclusive from mastering them… In this session we will cover 33 things you want to do better, quicker and simpler applying the best of Lombok, Guava, LambdaJ, Mockito, Spock, Byteman, Groovy, Gradle, Logback, Shell and others! Using some real-life examples we will have a peek at the code, analyze the flaw and propose a suitable solution. Not only will we learn how to code better, but also how to raise the bar on a daily basis!

Tom o sobie (krótko i zwięźle): Tom is a real geek! He is very keen on tutoring, presenting and live coding, especially in a non-fluffy way. He is also the founder of the https://nofluffjobs.com startup. 

Kiedy: 06.11.2014, 17:30

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/216198462/

 

[23.10.2014] 61 spotkanie, Flashtalks

Ogłaszamy się w ostatniej chwili, ale taki mamy klimat 😉 A na poważnie, to trochę z tym nawaliłem. Przepraszam wszystkich za to. Natomiast mamy 3 prelegentów, 3 tematy i do 25 min on stage dla każdego :)

Tym razem będziemy mogli posłuchać o :

  • Polymer, czy to będzie kolejny BootstrapKamil Pawłowski
  • BDD oraz JBehaveRobert Kaszubowski
  • Impostor syndrome, czyli dlaczego moje konto na Githubie jest pusteMichał Gruca

Info od Kamila: Strony internetowe już dawno przestały być prostym dokumentem HTML. Bootstrap pozwolił programistom w łatwy sposób tworzyć aplikacje webowe które dobrze wyglądają na wielu urządzeniach bez konieczności pisania wszystkiego od zera. Już niedługo w standard wejdą Web Components, które jeszcze bardziej ułatwią tworzenie warstwy webowej. Pokarzę jedną z implementacji tego standardu rozwijaną przez Google.

Info od Roberta: Motywem przewodnim będzie, stosunkowo nowa praktyka, wykorzystywana w zwinnych metodykach wytwarzania oprogramowania – Behaviour-Driven Development. A także podstawy narzędzia JBehave. Na spotkaniu zostaną przedstawione zalety jak i wady narzędzia oraz podstawy jego użytkowania.

Info od Michała: Rok temu natknąłem się na wzmiankę o przypadłości zwanej Impostor Syndrome. Poczytałem, jak zawsze i wpłyneło to na mnie mniej więcej jak liczba 42. Chciałbym się podzielić czym to jest i jeśli już to mam to jak żyć.

Gdzie: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Kiedy: 23.10.2014

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/214422862/

Bios:

Kamil Pawłowski zajmuje się tworzeniem aplikacji webowych od 3 lat. Programista z doświadczeniem w grafice, designie oraz UX. Entuzjasta najnowszych trendów w technologiach webowych.

Robert Kaszubowski, jest testerem oprogramowania z kilkuletnim stażem. Obecnie pracuje jako starszy tester automatyczny w firmie EPAM Systems Poland. Wcześniej był testerem w firmie Lufthansa Systems Poland i programistą w Use It Better. Robert jest pasjonatem testowania oprogramowania, zarówno manualnego jak i automatycznego. Mimo, że nie jest programistą, stara się dokształcać w tej dziedzinie. W wolnych chwilach trenuje sztuki walki oraz sporty siłowe. Prowadzi bloga http://robertkaszubowski.pl/ jednak ostatnio ta aktywność jest zaniedbana przez brak czasu.

60 spotkanie, Rafał Borowiec, Spring Boot

Ahoi,

po wakacjach czas wracać do JUGowania! Tym razem Rafał Borowiec opowie nam o swoich doświadczeniach z Spring Bootem. Temat ciągle gorący a tu na JUGu już praktyk wystąpi :)

Abstract:

[Spring Boot](http://projects.spring.io/spring-boot/) focuses on creating stand-alone, Spring-based applications quickly by favoring convention over configuration, providing a lot of features by default. Is it worth trying? In this presentation I will demo how to get started with Spring Boot. I will also share some lessons learned during several projects we have done / doing with Spring Boot.

Temat prezentacji: Bootstrapping projects with Spring Boot. Lessons learned.

O prelegencie:

Rafał Borowiec, IT professional, open source enthusiast, developer, team leader, occasional blogger (http://blog.codeleak.pl/) and knowledge sharer.

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Mettup:

Kiedy: 02.10.14, 17:30

Slides: Spring-Boot slajdy

Zapraszamy :)

 

[11.09.2014] 59 spotkanie – Jos Dirksen

Hej,

tym razem nietypowo pod wieloma względami, ale z powodu pogody jednak w środku :) Odwiedzi nas gość z zagranicy, Jos Dirksen by opowiedzieć o RESTach w prelekcji REST: from GET to HATEOAS. Całość w języku Szekspira oczywiście.

kolejne spotkanie już za rogiem! Data dość nietypowa, jako że będziemy robić 2 prelekcje w miesiącu od teraz. Prelegentów jest sporo chętnych, ale na większą ilość się nie obrazimy :> Dajcie tylko znać, że macie temat i chcecie się podzielić.

Wracając do prelekcji

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/205437652/

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Kiedy: 11.09.2014, 17:30

Abstract:

REST is slowly becoming the standard way to expose APIs for your application. Whether it’s an internally used application or a high-available cloud based service, REST APIs are often the way to go. There are many frameworks out there that help you in building REST APIs: Rails, Play, JAX-RS etc. But, by just exposing your resources using the standard HTTP verbs, you aren’t there yet. Building a great REST API that will be easy to use by your clients, is secure, supports links and can be easily maintained (e.g versioned), is more involved. This session will explain how you can create a easy to use, secure REST API using HATEOAS (Hypermedia as the Engine of Application State), link relations and a HMAC based authentication scheme. This session will show, using a concrete example, how to get your REST API to the next level. This session doesn’t show how to implement these schemes with a specific framework, but focusses on how to use and apply these concepts in a practical example and how your clients will interact with your API.

Bio:

Jos Dirksen, jest Enterprise Architektem w Malmbergu. Malmberg to najwieksze holenderskie wydawnictwo edukacyjne, przodujące w cyfryzacji edukacji. Jos jest speakerem (devoxx, GOTO Amsterdam) oraz autorem książek:
* Learning Three.js: The JavaScript 3D Library for WebGL (Packt)
* SOA Governance in Action (Manning)
* Open Source ESBs in Action (Manning)
Prowadzi także bloga http://www.smartjava.org/ (chociaż ostatnio jest to bardziej smartjavascript 😉

Zapraszamy :)