[11.09.2014] 59 spotkanie – Jos Dirksen

Hej,

tym razem nietypowo pod wieloma względami, ale z powodu pogody jednak w środku :) Odwiedzi nas gość z zagranicy, Jos Dirksen by opowiedzieć o RESTach w prelekcji REST: from GET to HATEOAS. Całość w języku Szekspira oczywiście.

kolejne spotkanie już za rogiem! Data dość nietypowa, jako że będziemy robić 2 prelekcje w miesiącu od teraz. Prelegentów jest sporo chętnych, ale na większą ilość się nie obrazimy :> Dajcie tylko znać, że macie temat i chcecie się podzielić.

Wracając do prelekcji

Meetup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/205437652/

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Kiedy: 11.09.2014, 17:30

Abstract:

REST is slowly becoming the standard way to expose APIs for your application. Whether it’s an internally used application or a high-available cloud based service, REST APIs are often the way to go. There are many frameworks out there that help you in building REST APIs: Rails, Play, JAX-RS etc. But, by just exposing your resources using the standard HTTP verbs, you aren’t there yet. Building a great REST API that will be easy to use by your clients, is secure, supports links and can be easily maintained (e.g versioned), is more involved. This session will explain how you can create a easy to use, secure REST API using HATEOAS (Hypermedia as the Engine of Application State), link relations and a HMAC based authentication scheme. This session will show, using a concrete example, how to get your REST API to the next level. This session doesn’t show how to implement these schemes with a specific framework, but focusses on how to use and apply these concepts in a practical example and how your clients will interact with your API.

Bio:

Jos Dirksen, jest Enterprise Architektem w Malmbergu. Malmberg to najwieksze holenderskie wydawnictwo edukacyjne, przodujące w cyfryzacji edukacji. Jos jest speakerem (devoxx, GOTO Amsterdam) oraz autorem książek:
* Learning Three.js: The JavaScript 3D Library for WebGL (Packt)
* SOA Governance in Action (Manning)
* Open Source ESBs in Action (Manning)
Prowadzi także bloga http://www.smartjava.org/ (chociaż ostatnio jest to bardziej smartjavascript ;)

Zapraszamy :)

[28.08.2014] 58 spotkanie, QA Day z SJSI

Ahoi,

czas spróbować po raz kolejny jak nam spotykanie się w wakacje wychodzi :) Podczas ostatniego spotkania, prowadzonego przez Piotrka Limanowskiego, frekwencja bardzo pozytywnie zaskoczyła :) Tym razem idziemy o krok dalej, nie tylko spotkanie w lecie, na świeżym powietrzu, ale jeszcze o testach będzie!

Razem z SJSI przygotowujemy QA Day. Przygotujcie się więc na napoje energetyczne, na kocach/ławkach pod pięknym niebieskim niebem słuchając o zapewnianiu jakości.

Gościnnie wystąpią Sebastian Małyska oraz Jan Sabak. Opowiedzą nam o procesie wytwarzania oprogramowania z perspektywy QA. Zastanowimy się razem (ponieważ naprawdę liczymy na wasze aktywne uczestnictwo), nad tym jak najefektywniej pracuje się devom z testerami. Przynieście wszystkie dobre i złe wspomnienia. Liczymy, że po tej sesji będzie nam wszystkim lepiej się pracować.

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Kiedy: 28.08.2014, 17:30

Zapraszamy :)

PS i wiem że tester Twój wróg, ale tu pokojowo się widzimy. Na JUGu łamiemy stereotypy, wyznaczamy nowe trendy i pokazujemy, że można robić wszystko lepiej ;)

[24.07.2014] 57 spotkanie, Piotr Limanowski – Zen of refactoring

Hej,

wakacje w pełni a my tymczasem mamy dla was nowy pomysł :) Nigdy nie było JUGowych spotkań w wakacje, trzeba by więc to zmienić. Tym razem JUG na trawie! :) ale takiej legalnej, rosnącej przed starterem. Zabieramy koce, ‚power’ drinki i przychodzimy posłuchać Piotrka Limanowskiego, który opowie co nieco o refactoringu.

Skoro mamy już jedną nowość w postaci JUGa na zewnątrz (a fe, słońce! ;)) to podniesiemy poziom udziwnienia. Niedość, że będzie można zgubić ultrabladość mode, to jeszcze liczymy, że sesja będzie BOFowa i będziecie w niej aktywnie uczestniczyć. Za pomoc w eksperymencie będziemy wdzięczni i liczymy, na to że się pojawicie :)

Deszczu nie należy się bać, ubezpieczyliśmy się i w razie suabej pogody (choć taka nad morzem nie występuje w wakacje ;) ) przeniesiemy się do zwyczajowej sali.

Abstract:

Software refactoring is hard. We need teachers, good practices, rules. We need peace, focus and ideas. We need the Zen-like rules for keeping our minds in check.

The talk tries to map the Zen mindfulness practices onto software refactoring using the Red-Green-Refactor, Mikado Method and a few other tools.

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Mettup: http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/events/195846912/

Kiedy: 24.07.14, 17:30

Zapraszamy :)

 

[26.06.14] 56 spotkanie – Mateusz Haligowski – Clojure – notatki początkującego

Tym razem nie o testach ani nie o Javie. Przejdziemy się po bardziej abstrakcyjnych zakamarkach JVMowych. Jeśli chcecie zacząć przygodę z nowym Lispem, to jest ku temu doskonała okazja

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Kiedy: 26.06.14, 17:30

Opis prezentacji:

Clojure jest jednym z popularniejszych obecnie języków zaimplementowanych na platformie JVM. Ta współczesna implementacja Lispa wykracza jednak poza ramy typowego języka kompilowanego do kodu bajtowego i coraz śmielej wkracza również do świata przeglądarek. W ramach spotkania zaprezentuję podstawowe cechy języka, jego podłoże historyczne, showcase samego języka oraz przegląd źródeł do jego nauki.

O prelegencie:

Programista z pasji, ostatnio głównie w okolicach JVM. Związany z JIT Solutions na misji w YDP. Niestrudzony badacz nowych technologii. Prywatnie ojciec dwóch córek, z czego przynajmniej jedną uczy programowania. Czasem skrobnie coś na blogu o, tutaj: mhaligowski.github.io

 

Do zobaczenia w starterze :)

Konto JUGa na meetup

Większość z was już zapewne wie, że JUG, dzięki szczodrości sponsorów (których loga znajdziecie po prawej), pojawił się na meetupie. Zachęcamy wszystkich do rejestracji i zgłaszania się na wydarzenia.

System wysyła powiadomienia i w przeciwieństwie do nas nie zapomina dać wam znać, że za chwilę się spotykamy ;) Jest miejsce na dyskusje, zdjęcia po evencie a jak ogarniemy API to i więcej (a może jakiś mały hackaton? :>)

Więc teraz:

 1. wchodzimy pod adres http://www.meetup.com/Trojmiasto-Java-User-Group/
 2. zakładamy konto
 3. rejestrujemy się na grupę
 4. rejestrujemy się na wydarzenia organizowane przez JUGa
 5. spotykamy się w realu na prezentacjach :)

I śledźcie nas, więcej dobroci się niedługo pojawi :)

[29.05.14] 55 spotkanie: Specyfika testów na urządzenia mobilne – Paweł Noga

Z końcem maja będziemy mieli przyjemność posłuchać prelekcji Pawła Nogi na temat testowania urządzeń mobilnych. Wprowadzenie do tematu mieliśmy w trakcie ostatniego spotkania inicjatywy studenckiej (na którą zapraszamy nie tylko studentów :)). Tym razem techniki zaawansowane

GdzieGdański Inkubator Przedsiębiorczości, Lęborska 3B, Gdańsk

Kiedy: 29.05.14, 17:30

Opis prezentacji:

W ramach prezentacji omówione byłby następujące tematy:

 • czym się różni testowanie apek mobilnych od testów appek websitowych czy desktopowych?
 • dlaczego znajomość rynku mobilnego jest ważna? (i na czym się w nim skupić)
 • testowanie apek mobilnych przy kontroli budżetu (jak zarządzać ryzykiem)
 • testowanie website’ów na urządrzenia mobilne (również design dotykowy)
 • zarządzanie jakością i usability
 • warunki konieczne aby odnieść sukces na rynku apek mobilnych.

O prelegencie:

Kierownik Zespołu Testowego w Nearshoring Solutions.

Z wykształcenia matematyk, z zamiłowania organizator. Wykładowca na Politechnice Gdańskiej i Wyższej Szkole Bankowej przedmiotów m.in. o wytwarzaniu i testowaniu oprogramowania. Zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu bioinformatyki, teorii optymalizacji dyskretnej oraz miar jakościowych oprogramowania. Autor kilku anglojęzycznych artykułów naukowych poświęconych tym tematykom.

Poza regularnymi zajęciami na uczelniach przeprowadził kilkadziesiąt autorskich wykładów i warsztatów – również poświęconych testowaniu oprogramowania.

Zwolennik Feynman’owskiego sposobu nauczania przez przedstawianie praktycznych problemów i przykładów oraz zadawanie naiwnych pytań.

Certyfikowany Tester, specjalista od analizy charakterystyk jakościowych oprogramowania.

W życiu prywatnym zagorzały gracz w “Go” – azjatycką grę planszową.

Zapraszamy